niedziela, 9 grudnia 2012

Kandyzowana skórka pomarańczy w czekoladzie

Dzisiaj zapraszam Was do przygotowania skórki pomarańczowej w czekoladzie. Tego smakołyku chyba żadnemu wielbicielowi słodkości nie trzeba zachwalać. Smak broni się sam.  Jednak nie ma się co oszukiwać: żeby dobrze przygotować taki prezent, trzeba się trochę napracować. Ale czego się nie robi by dogodzić najbliższym :)

Do przygotowania skórek zainspirowały mnie Słodkie Rozmyślania (dziękuję) i to z ich wskazówek korzystałam głownie przy przygotowywaniu czekolady. Natomiast same skórki próbowałam kandyzować zgodnie ze wskazówkami Magdy Gessler z zeszłorocznego wydania WPROST, lecz okazał się to totalny niewypał i w połowie musiałam zacząć kombinować po swojemu. Efekt był zadowalający, dlatego poniżej przedstawiam zmodyfikowaną wersję.


Składniki:

 • kilogram pomarańczy o grubej, pachnącej skórce
 • 1 litr wody +  dodatkowa woda do dodania
 • 2 szklanki cukru
 • 250 gramów czekolady gorzkiej deserowej
 • 1 łyżeczka miodu


Wykonanie:

 1. Pomarańcze myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Dokładnie płuczemy. Obieramy ze skóry tak aby uzyskać ćwiartki skórki.
 2. Z każdej skórki usuwamy albedo czyli białą część (to bardzo żmudne, ale ważne bo inaczej skórki będą gorzkie).
 3. W garnku gotujemy pół litra wody. Wrzucamy skórki i krótko obgotowujemy (3-5 minut).
 4. Odsączamy i każdą ćwiartkę skórki kroimy na wąskie paski.
 5. Drugie pół litra wody gotujemy w garnku, dodajemy cukier i gotujemy na małym ogniu aż do gęstnienia (po włożeniu łyżki powinna ciągnąć się cieniutka nitka).
  Dodajemy skórki i zmniejszamy ognień. Całość gotujemy około godziny mieszkając od czasu do czasu i odstawiamy na parę godzin (może być na noc). Potem znów stawiamy na małym ogniu i gotujemy przez kolejną godzinę. Czynność powtarzamy przez 3 dni. W moim przypadku konieczne było dodawanie za każdym razem około 1 szklanki wody.
 6. Tak kandyzowane skórki moczymy w rozpuszczonej w kąpieli wodnej czekoladzie z dodatkiem miodu. Odkładamy do zgęstnienia. Gotowe skórki przechowujemy w lodówce.
Smacznego!

1 komentarz:

 1. Polecam obieranie skórki z pomarańczy zwykłą obieraczką do warzyw. Efekt jest bardzo zadowalający, praktycznie zero białej skórki, a pracy o wiele mniej :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...